Members banner image

Hon. Sandy Silver - Premier

Yukon Legislative Assembly
Box 2703
Whitehorse, Yukon
Y1A 2C6

Sandy.Silver@gov.yk.ca
Phone: 867-393-7007
Fax: 867-393-7135

Premier
Klondike
Yukon Liberal Party

Minister of the Executive Council Office
Minister of Finance

Hon. Sandy Silver was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election for the 33rd Legislative Assembly on October 11, 2011. He was re-elected in the general election for the 34th Legislative Assembly on November 7, 2016.

Hon. Mr. Silver’s appointment as Premier took effect on December 3, 2016. In addition to being Premier, Hon. Mr. Silver is the minister responsible for the Executive Council Office (which includes aboriginal relations and intergovernmental relations) and the Department of Finance.

Hon. Mr. Silver is currently a member of the Members’ Services Board. Hon. Mr. Silver was appointed to the committee by order of the House on January 12, 2017.

Hon. Mr. Silver has been leader of the Yukon Liberal Party since February 2014. He was Leader of the Third Party in the Legislative Assembly from August 17, 2012 to the end of the 33rd Legislative Assembly.

During the 33rd Legislative Assembly Hon. Mr. Silver served on the Members’ Services Board, the Standing Committee on Public Accounts, the Standing Committee on Appointments to Major Government Board and Committees, the Standing Committee on Rules, Elections and Privileges, and the Standing Committee on Statutory Instruments. He also served on the Select Committee on Whistle-blower Protection and the Select Committee Regarding the Risks and Benefits of Hydraulic Fracturing.