Members banner image

Hon. Tracy-Anne McPhee

Yukon Legislative Assembly
Box 2703
Whitehorse, Yukon
Y1A 2C6

Tracy.McPhee@gov.yk.ca
Phone: 867-393-7488
Fax: 867-393-7135

Government House Leader
Riverdale South
Yukon Liberal Party

Minister of Justice
Minister of Education

Hon. Tracy-Anne McPhee was first elected to the Yukon Legislative Assembly in the general election for the 34th Legislative Assembly on November 7, 2016.

The Hon. Ms. McPhee was appointed to the Executive Council of Yukon (cabinet) on December 3, 2016. She is currently Minister of Justice and Minister of Education. She is also the Government House Leader.

Hon. Ms. McPhee is currently a member of the Members’ Services Board. Hon. Ms. McPhee was appointed to the committee by order of the House on January 12, 2017.

Hon. Ms. McPhee was sworn in as Yukon’s Ombudsman and Information and Privacy Commissioner on May 25, 2007 and served in that position until April 30, 2012.